ביטוח

ביטוח | פרסם כאן
 
 
 
 
מיחזור משכנתא

מיחזור משכנתא הנו תחום מוכר בארה"ב, וכיום גם אצלנו בארץ


איילה
פורסם: 5/25/2010

מאמר זה שייך לקטגוריית מיחזור משכנתא


 

מיחזור משכנתא 

אנו מכירים את המושג מיחזור משכנתא בעיקר מחברינו האמריקאים. אבל גם בארץ הנושא של משכנתא ועימו גם של מיחזור משכנתא חדר חזק לחיים שלנו. מה זה אומר מיחזור משכנתא: מיחזור משכנתא זה בעצם אומר לחזור על התהליך של לקיחת המשכנתא כפי שעשיתם בפעם הראשונה. מיחזור משכנתא משמעו תיאום פגישה עם יועץ המשכנתאות בבנק שלכם ופתיחת תיק המשכנתא מחדש. 

כולנו כיום (טוב לא כולנו, שרי אריסון לא ויש לה עוד כמה חברים) לוקחים משכנתא בכדי לקנות בתים למה? כי אין לנו את הסכום הדרוש. משכנתא היא מאוד פשוטה וברורה, אנשים הולכים לבנק ואומרים דבר פשוט, הבית שאנחנו רוצים לקנות עולה סכום מסויים, לנו יש כרגע סכום חלקי מתוכו. הלוואה של הבנק תסייע לנו לרכוש אותו ואנחנו (בעלי הבית) נחזיר לבנק כל חודש כספים מתוך המשכורות העתידיות שלנו. מרגע סגירת הסדרי המשכנתא, הסדרים המתפרסים לרוב על פני כעשר שנים בממוצע, חלים שינויים רבים במהלך השנים ולכן, טוב שקיימת האופציה של מיחזור משכנתא בין אם מדובר על שינויים לחיוב (זכיה בלוטו או ירושה גדולה) או שינויים לרעה (פיטורים או חובות גדולים).

 

מתי כדאי לחשוב על האופציה של מיחזור משכנתא? 

אז כפי שציינו בסעיף הקודם מיחזור משכנתא הוא נחוץ (לכם כמובן, לא לבנק ולא לאף גורם אחר), מיחזור משכנתאהוא נחוץ לכם לכל אחד בזמנו הוא ובתנאים החדשים שלו. אם בעבר לקחתם משכנתא כנגד מדד הדולר אבל הוא ירד אז אתם מוצאים את עצמכם במצב של חושבים נכון? אם משתלם לכם להחזיר דווקא עכשיו בגלל שהדולר ירד - אז עבורכם מיחזור משכנתא משמע הגדלת מסגרת ההחזרים, אם במקרה שלכם לא משתלם לכם כיום, מבחינת סוג המדד להחזיר סכום גדול של כספים, עבורכם מיחזור משכנתא משמע הקטנת הסכום.

 

מיחזור משכנתא הופך להיות נושא קריטי בעיקר כאשר מדובר על שינויים בחיים ומקרים יוצאי דופן ובלתי צפויים - אם לדוגמא אתם זוכים בלוטו (הלוואי!! אמן!!) אז יש לכם את הכסף או חלקו כדי להחזיר לבנק, מיחזור משכנתא במקרה הזה נועד להקטין משמעותית את תקופת ההחזרים וזה יחסוך לכם ריבית על משכנתא  ובעיקר יחסוך את הדאגה סביב המשכנתא. מיחזור משכנתא מומלץ במקרה של קבלת סכומים כגון - פיצויים, ירושה, פתיחת קרן חיסכון ועוד.  אך ישנם גם מקרים יותר מצערים בהם אנו נזקקים למיחזור משכנתא כגון פיטורים או ניתוח מסובך הדורש העדרות מהעבודה וכיו"ב. במקרה הזה, מיחזור משכנתא יסייע לכם בכך שהוא יקטין את סכום ההחזר כךשיהיה לכם קל יותר מידי חודש לכמוד בתשלומים. 

מהם המהלכים אותם צריך לבצע בכדי להתחיל מיחזור משכנתא?

 ראשית כל עליכם להבין באיזה מצב בחיים אתם נמצאים. אם הכל כרגיל, אתם עובדים ומרוויחים פחות או יותר כפי שהרווחתם כשלקחתם את המשכנתא והכל פחות או יותר גריל - אין טעם לפעול בצורת מיחזור משכנתא, אם כפי שציינו יש לכם אינטרס להקטין את סכומי ההחזר או להגדיל אותם ולצמצם את תקופתהמשכנתא, עליכם לפנות לנציג המשכנתאות בבנק שלכם ולדרוש ממנו לאפשר לכם לנצל את הפריווילגיה של מיחזור משכנתא.

 

banner